Home Authors Posts by Artan Fuga

Artan Fuga

63 POSTS 0 COMMENTS
Anëtar i Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Z.Fuga është Profesor i Sociologjisë, Filozofisë dhe Shkencave të Komunikimit pranë Departamentit të Gazetarisë & Komunikimit në Universitetin e Tiranës. Këtë departament e ka drejtuar për dy mandate, kohë kur shënohet dhe hapja e Shkollës Doktorale dhe një numër i konsiderueshëm kërkimesh shkencore. Prof. Fuga është doktoruar disa herë brenda dhe jashtë vendit. Ai zotëron kualifikimin “Profesor i Universiteteve” dhënë nga Këshilli Kombëtar i Universiteteve në Francë në vitin 2004. Aktualisht, krahas mësimdhënies dhe kërkimit shkencor në UT, Prof. Fuga është pedagog dhe kërkues shkencor pranë IPAG, Francë. Artan Fuga është autor i dhjetëra botimeve në fushën e filozofisë, sociologjisë e shkencave të komunikimit. Ndër botimet më të spikatura mbi median, politikën dhe opinionin publik, do të veçonim librin “Mediamorfozë dhe metakomunikim”.

Lufta si videogame!

Në Lindjen e Mesme tensionet janë rritur dhe në ditët që vijnë përgatiten luftime të ashpra në Gaza ndofta, në kufijtë me Sirinë, me Libanin, etj. Ndërkaq qendrat e mëdha të informacionin sot në mëngjes...

Gafat proceduriale të projektligjit Koçi-Beqiraj për Akademinë e Shkencave

Projektligji i Petro Koçit dhe i Ismet Beqirajt që duan të japin mandate të tjera pushteti për kryesinë e akademisë së shkencave dhe ta mbajnë në detyrë kryetarin e saj mbi 75 vjeç, është...

Edhe një herë për shkencat albanologjike dhe tufëzimin e instituteve shkencore të saj!

Vendimi për prishjen e qendrës albanologjike dhe shkatërrimin e instituteve si pjesë e një institucioni kërkimor shkencor të pavarur, e krahasoj me vendimet prishëse më shkatërrimtare që fatkeqësisht kanë rënë mbi Shqipërinë në këtë...

Kur bërrylat politikë, i shesin si ringjallje etike: Si u trondit znj. Nikolla nga...

Ra si rrufe: Ilir Meta i asociuar saktë apo fallco, vërtetë apo me manipulim dosjesh, me një person IM, nja dyzet vjet më parë akuzohet nga kundërshtarët e tij politikë se paska bashkëpunuar me...

Shkarkimi i një zëvëndëskryeministri!

Kur Zhelenski në Ukrainë po shkarkon dhjetëra zyrtarë të lartë të dyshuar për tradhti, në këto ditë kur deputetëve nuk u shkon mendja veçse për plazh, pse të mos kalojë si në gjalpë shkarkimi...

Katër ditë që beteja rreth ose brenda Kievit vazhdon!

Sa fate njerëzish atje janë tronditur, çfarë vuajtjesh fizike dhe psikologjike për njerëzit, fëmijë, të rritur dhe të moshuar shohin atdheun e tyre nën zinxhirë tankesh! Raportohen të vrarë dhe të plagosur! Asnjë pikë dyshimi...
Foto: Isa Myzyraj

Një vështrim estetik mbi teatrin e ngjarjes së 8 janarit 2022

Padyshim që dje qytetarët shqiptarë, por jo vetëm, bashkëkombasit tanë në Ballkan, emigrantët shqiptarë në mbarë Evropën dhe më larg akoma, e gjithë bota pa teatrin e ngjarjeve të 8 janarit që u zhvilluan...

“Tirana Papers” – radiografia sociologjike e një shoqërie në shtratin e vdekjes

Dalja e listave të pagave për qindra mijë shqiptarë është fakti më madhor i fundvitit 2021. Me anë të tyre, shqiptarët kanë në dorë me prova sasiore, me fakte të pakundërshtueshme, me dokumente të pamohueshme,...

Historia ndryshe: Si u shmang ndikimi gjeopolitik gjerman mbi Shqipërinë!

Une nuk jam historian, por nganjehere të bien padashje në duar dokumente që të bëjnë të mendosh sesa fallcitet ka në historinë e shkruar, sa artificiale dhe e manipuluar është ajo, dhe do të...

Midis iluzionit të madhështisë dhe sensit realist

Shpesh i vogli, i dobti, i pamunduri ka një mënyrë për të kompensuar gjendjen në të cilën ndodhet. Sikurse e ka shpjeguar në të gjithë këtë shekull qysh nga krijimi i saj, psikanaliza na...