Home Authors Posts by Elvin Luku

Elvin Luku

50 POSTS 1 COMMENTS
Gazetar, studiues i komunikimit dhe drejtues i Qendrës Shqiptare MediaLook. Elvin Luku ka fituar gradën shkencore “Doktor” në Shkenca Komunikimi pranë Departamentit të Gazetarisë & Komunikimit në Universitetin e Tiranës. Ai është autor i librit “Talk show: Para dhe pas ekranit”, një analizë mbi televizionin dhe zhanrin talk show në Shqipëri. Dr. Luku është pedagog e kërkues shkencor pranë Departamentit të Gazetarisë e Komunikimit – UT. Më parë ai ka punuar në Universitetit “Aleksandër Moisiu” – Durrës dhe Kolegjin AAB në Prishtinë. Ai është gazetar me një karrierë mbi dhjetëvjeçare në televizion, shtypin e shkruar dhe mediat online.

“Big Brother Albania” mes realitetit dhe spektaklit

Në një përshkrim të spektaklit të realitetit Big Brother Albania, në punimin e saj “Reality TV apo televizioni real”, moderatorja Arbana Osmani e cilëson atë si një program banal, të ndërtuar sipas standardeve ndërkombëtare....

Reportazhi që sfidoi diktaturën, Arshin Xhezo: Shkrim për humanizmin e shqiptarëve, jo akt rebelimi

Është një fakt i ditur botërisht tashmë se Shqipëria është ndër vendet e vetme në Evropë, ndoshta, dhe më gjerë, ku 2260 hebrenjtë e ardhur para dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore (Sinani, 2009) gjetën...

“Migjeni i censuruar” i Kadaresë, cila është e vërteta?

Thuhet se redaktorët janë armiqtë më të mëdhenj të shkrimtarëve. Dhe, kjo, është e kuptueshme. Ata janë “kirurgët letrarë” që mund t’i japin jetë veprës, ose ta varrosin atë përgjithnjë në pluhurin e harresës. Nuk...

Mbi koherencën dhe paanësinë e gazetarëve

Ndërprerja e kontratave për Drejtorin e Informacionit në ABC News, Armand Shkullaku dhe Drejtorin e Botimeve Mapo, Alfred Lela, u pasuan nga një “luftë” akuzash e kundërakuzash mes elitës së gazetarëve, të cilët “i...

“Kokat e prera” të gazetarëve dhe monopoli mediatik

Krisja e marrëdhënieve mes “Top Channel” dhe qeverisë “Rama 2” e shënoi “kurbanin” e parë: Drejtorin e Informacionit e njëherësh drejtuesin e emisionit “Top Story”, Sokol Balla. Ky nuk është një lajm i ri! Sa herë...

Real Story me Sokol Ballën: Një analizë semantike

Një puntatë nuk mjafton për të gjykuar mbi cilësinë e një programi televiziv, por ofron “ushqim” të bollshëm, për të kryer një analizë nga pikëpamja e semantikës vizive të tij. Po flasim për “Real...

Gazetaria dhe imazhi i vendit

Gjatë një konferencë me Kreun e Komisionit Europian, Zhan Klod Junker, në Bruksel, ku diskutohej hapja e negociatave të Shqipërisë me BE-në, Kryeministri Edi Rama i tërhoqi edhe njëherë “veshin” gazetarëve shqiptarë që edhe...

“Fake news” i Donald Trump vs. “kazani” i Edi Ramës

“Fake news”, termi i përdorur gjerësisht nga kandidati republikan dhe më pas Presidenti Donald Trump në SHBA, u shpall nga fjalori i mirënjohur “Collins” si fjala e vitit 2017. Shpjegimi që gjuhëtarët i dhanë...

Lindja e televizioneve private në Shqipëri

Pas rënies së komunizmit, u shtrua nevoja e një pluralizmi të medias dhe krijimit të të ashtuquajturit treg mediatik. Në rastin e televizionit, gjatë kësaj periudhe, në shtetet e Evropës Qëndrore dhe Lindore u...

Për etikën në televizion

Ti, unë, ai, ajo, ne… rrimë para ekranit dhe shohim një gazetaro-analisto-opinionist, që rri gjysmë i shtrirë në studio, i shkujdesur, gati si unë këtu në kuzhinë dhe i cili pret t’i vënë tek...