Home Authors Posts by MediaLook

MediaLook

160 POSTS 2 COMMENTS
MediaLook është një “media watchdog” dhe një “zë” alternativ për profesionistët e gazetarise, komunikimit, teknologjisë dhe botës akademike. Qëllimi ynë është kryerja e raportimit të thelluar, gazerisë investiguese dhe qajseve kritike e analitike ndaj pushtetit ekzekutiv, legjislativ, gjyqesor e mediatik. Gjithashtu, një fokus të vecantë ze analiza e medias si industri, raportit me tre pushtetet e tjera si dhe sfidat e saj përballë revolucionit të sotëm teknologjik.

Suedi – Shqipëri, dhjetë ndryshimet cilësore të zgjedhjeve

Suedia mban sot zgjedhjet e trefishta për zgjedhjen e parlamentit, komunave (bashkive) dhe regjioneve. Votimet e kësaj radhe konsiderohen si më të rëndësishmet në rreth 20 vitet e fundit, për shkak të konfigurimit të...

Reklama e re e Nike “tërbon” Donald Trump, lufta sapo ka filluar!

Në 30-vjetorin e slloganit “Just Do It” (“Thjesht bëje”) të kompanisë së vjeshjeve sportive Nike, u njoftua kontrata e arritur me ish-lojtarin e futbollit amerikan Colin Kaepernick. Vendimi i zotit Kaepernick për t’u ulur...

Katalogu i pyetjeve që Fevziu nuk deshi t’ia bëntë Hashim Thaçit!

Parmbrëmë në emisionin “Opinion” ishte i ftuar presidenti i Kosovës Hashim Thaçi. Ai erdhi në këtë ekran me ndërmjetësinë e këmbngulësinë e bashkëpunëtorit të Milosheviçit, Baton Haxhiu. Ndërkohë që ky i fundit ishte dhe përpiluesi...

Gazetarët më të mirë i mori “azili politik”!

“Gazetaria është profesion tepër interesant, por duhet të braktiset me kohë” (Winston Churchill). E nisa me një shprehje që gazetarët e rinj e urrejnë dhe të vjetërit në profesion e çojnë ndonjëherë nëpër mend. Pas...

UGSH shpreh shqetësim për largimin e gazetarëve: 12 kërkuan azil, 34 nënshtetësi

Unioni i Gazetarëve të Shqipërisë bëri sot të ditur se 12 gazetarë nga media të ndryshme kanë kërkuar azil dhe 34 të tjerë nënshtetësi të shteteve në përpjekje për tu larguar nga vendi për...

Diskursi serbisht me ambasadorët i presidentit të Republikës së Kosovës!

Kur Kosova shpalli pavarësinë më 2008-ën, kryeministri Thaçi i atehershëm deklaroi me mburrje se “brenda tre muajve shtetin e Kosovës do ta njohin më shumë se 100 vende”! Ndërsa dje në një takim me...

Për Klodiana Lalën dhe ata që abuzojnë me lirinë e fjalës

Rasti i sulmit me armë në shtëpinë e prindërve të gazetares Klodiana Lala duhet të zbardhet me urgjencë. Sepse, ne duhet të dimë nëse ai sulm i adresphej asaj pesonalisht, për shkak të profesionit, pra...

Sulm me armë ndaj gazetares Klodiana Lala, shoqatat e gazetarëve: kërcënim për lirinë e...

Gazetarja Klodiana Lala ka qenë objekt i një sulmi kërcënues me armë i cili dyshohet të ketë ndodhur për shkak të detyrës. Në orët e para të mëngjesit persona ende të paidentifikuar nga uniformat blu...

Pse Nano u tërhoq më 1998 nga projekt-ideja për ndarjen e Kosovës?!

Në nëntor 1997 ndodhi një ngjarje shumë e përfolur e kohës. Fatos Nano i sapoardhur në pushtet e kryeministër i Shqipërisë u takua në Kretë të Greqisë me presidentin e Serbisë, Sllobodan Milosheviç. Takimi...

Çdo të thotë gazetari cilësore në epokën e “ekonomisë së vëmendjes”?

“Cilësia” është fjala kyçe në të gjitha debatet dhe forumet e gazetarisë së sotme, por cili është kuptimi i saj? Në një konferencë të mbajtur në Lisbonë, të organizuar nga Google dhe Knight Foundation, ku...