Home Tags Media

Media

Strategjia manipuluese e Trump: si arriti Presidenti të kthejë median në opozitën e tij

Më 13 shtator, Danah Boyd, themeluese e institutit kërkimor “Data & Society”, i tha gazetarëve pjesëmarrës në konferencën e përvitshme të Shoqatës së Redaksive Online se “Media ka rënë në kurth! “Shpresoj të dëgjoni dhe...

Bota e krimit dhe bota e politikës

Unë e përbuz kuptimin e jetës sociale dhe të politikës sipas metaforave që vijnë nga gjeometria, sidomos ajo euklidiane. Kështu që nuk dot të hargalisem duke i përfytyruar krimin dhe politikën si dy rrathë...

Rasti Lala dhe solidariteti i munguar mes gazetarëve në Shqipëri

Ngjarja e paprecedentë me një breshëri plumbash që u derdhën mbi ambientet e banesës së prindërve të gazetares Klodiana Lala tronditi mbarë opinionin publik, shoqatat e gazetarëve, kolegë, të afërm e pjesëtarë të shoqërisë...

Media bashkëfajtore!

"E rëndë; E tmerrshme; Tragjike; Filmoi viktimat pasi i vrau; Makina godet kalimtaren; Shoferja shtyp fëmijën; I riu u hodh nga ura; 17-vjeçarja ra nga ballkoni; Pasagjeri shkul shtyllën e sinjalistikës e godet përreth....

Media dhe gjeopolitika: rasti Wikileaks

Mediat botërore u morën gjatë me çështjen e dokumenteve konfidenciale që botoi website WikiLeaks, çka nxori para publikut botëror një numër të konsiderueshëm dokumentesh të komunikimit të brendshëm administrativ të fuqive të mëdha Perëndimore. Përtej...

“Fake news” dhe piratët e lajmeve: replikë me gazetarin Carlo Bollino

Këtë javë, krahas lajmeve të aktualitetit për “hapjen” e negociatave, skandalin “Toyota Yaris” e raportin e DASH për trafikun e qënieve qerëzore, spikatën, ndër të tjera, dhe dy artikuj që trajtonin disa nga problematikat...

Raporti i DASH / Mediat “armë” në duart e pronarëve! Gazetarët censurohen dhe s’paguhen

Përdorimi i mediave nga pronarët për interesat e tyre ekonomikë e politikë, censura dhe vonesat me pagat e gazetarëve janë disa prej problematikave kryesore të panoramës mediatike në Shqipëri. Alarmi ngrihet nga raporti i...

BIRN & RSF skanojnë median: Monopol i pak familjeve, problem reklamat e fshehta

Që nga rënia e regjimit komunist në Shqipëri më shumë se dy dekada më parë dhe lindjes së medias së pavarur që i hapi rrugë një epoke të re në gazetari, marrëdhënia mes gazetarëve...

Gazetari si avatar

Eshtë fare e qartë, sikurse del edhe nga monitorimi i bërë përgjatë fushatës së fundit elektorale, se media e shtypur dhe ajo audiovizive gjeneraliste, është e orientuar drejt lajmit politik. Opinionet e botuara kanë...
video

Pse sot media është në krizë?

Marrëdhënia e medias me politikën, lajmi ‘bombastik’, dekriminalizimi, ofendimet e Ramës, cilësia dhe kriza që ndodhet media në Shqipëri ka qenë tema e emisionit ‘Repolitix’ sonte në Report Tv. Akademiku Artan Fuga, gazetari dhe pronari...